Sprawozdanie finansowe trzeba przygotować do końca marca
Ustawa o rachunkowości daje kierownikowi jednostki trzy miesiące od dnia bilansowego na sporządzenie rocznego raportu. Jego zawartość może się różnić w zależności od kategorii podmiotu.
Według ustawy o rachunkowości (dalej: uor) sprawozdanie finansowe, jego sporządzenie i wszystkie inne obowiązki związane ze sprawozdaniem stanowią składową rachunkowości jednostki. Tak jak za całą rachunkowość w danym podmiocie, ostatecznie odpowiada za nie kierownik. Przed analizą zakresu prac, jakie czekają dany podmiot w związku ze sprawozdaniem finansowym, należy określić jaki zakres informacyjny dotyczy danego podmiotu. Co prawda ustawodawca nie zwolnił żadnej grupy podmiotów podlegających uor z obowiązku sporządzenia sprawozdania, jednak zastosował pewną klasyfikację jednostek, przypisując im odpowiedni poziom szczegółowości sprawozdawczości.
Podstawowy zakres informacji, jakie podmioty podlegające uor muszą zawrzeć w sprawozdaniu finansowym, obejmuje co do zasady:
- bilans (przedstawiający stan i płynność majątku oraz źródła finansowania, uszeregowane według wymagalności poszczególnych źródeł),
- rachunek zysków i strat (obrazujący strumienie przychodowe i odpowiadające im koszty wraz z poszczególnymi poziomami rentowności) oraz
- informację dodatkową (prezentującą dodatkowy zakres informacji, który może pomóc odbiorcy właściwie interpretować dane w pozostałych elementach sprawozdania finansowego).
Ten zakres danych w sprawozdaniu finansowym jest niejako punktem wyjścia ustawodawcy odnośnie do wymogów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta